top of page

על אהבה, חיבור ומעשים טובים: סיפורה של משפחת קוץ ז"ל

סיפורו הייחודי של הנגב המערבי שזור בסיפורי המשפחות שבחרו להתיישב בחבל הארץ הדרומי הנמצא סמוך לרצועת עזה. כך סיפורם של ליבנת ואביב קוץ ז"ל יחד עם שלשת ילדיהם האהובים: רותם בת ה- 18 ז"ל,  יונתן בן ה-16 ז"ל ויפתח בן ה-14 ז"ל מעניק בימים אלה אור לחיים בקיבוץ כפר עזה הדומם.

משפחה מלאה בצחוק, תקווה, עשייה, מלאכה וקהילתיות- כל אחד בעולמו, הביא אור למרקם החיים המשפחתי והקהילתי אשר יצרו מרכז חיים איכותי ואהבה בלתי נשכחת לקהילת כפר עזה ויישובי העוטף. על אף שגרת ירי הטילים והמתקפות הבלתי פוסקות על קיבוץ כפר עזה, נשארה משפחת קוץ ז"ל נאמנה לתקווה ולשלום, עד בוקר יום שבת ה-7 באוקטובר בו התעוררו חמשת בני המשפחה לתופת מתקפת הרצח והזוועה של מחבלי חמאס. מעשי הזוועה והרצח הגיעו לבית משפחת קוץ וגבו את חייהם של חמשת בני המשפחה אשר נמצאו מחובקים יחד במיטת הממד בתוך הבית שבנו רק לפני ארבע שנים בקיבוץ בו גדל אביב.

בחיבוקם האחרון מצווים עלינו לספר את סיפור חייהם ולהמשיך את מורשתם:

IMG-20231103-WA0022_edited.jpg

אביב

איש רוח ועבודה, איש משפחה ואבא חם אוהב ודואג. נשמה שהילכה בין האנושות וביקשה לייצר טוב בעולם. אביב עבד כסמנכ״ל חטיבת הסמיקונדוקטור בחברת AVIV, ואילו בשעות הפנאי התפנה ליצירה ומלאכה. הוא ריתך, יצר פסלים מרהיבים, צילם ברגישות וכישרון רב ובכל שנה, יזם והקים את "העפיפוניאדה" השנתית בקיבוץ כפר עזה, אליה כינס את הקהילה כולה ליום אחד מיוחד בו מעיפים עפיפונים לשמיים לסימן של תקווה ושלום.  "העפיפוניאדה" הייתה אמורה להתקיים ביום שבת, שמחת תורה, ה-07.10.2023.

IMG-20221008-WA0005_edited.jpg

יונתן

שחקן כדורסל מצטיין בקבוצת הנוער של הפועל תל אביב, למד בפנימיית הכפר הירוק כדי להגשים את חלומו ולשחק באופן מקצועי בנבחרות המובילות בארץ ובעולם. רגישות אינסופית אפיינה את דמותו וצחוק מתגלגל ושמחה אינסופית הציף את סביבתו. 

IMG-20220621-WA0028_edited.jpg

רותם

ילדת הביכורים, שירתה כמפקדת טירונים בבסיס ההדרכה (בה"ד 7) וטיפלה במסירות ואהבה בפעוטות וילדים בחינוך כפר עזה. בדרכה היצירתית תפרה, אפתה וחלמה לטייל בכל העולם.

WhatsApp Image 2023-11-01 at 12.00_edited.jpg

יפתח

הצעיר בילדים, התחיל רק בספטמבר האחרון את דרכו בקבוצת הנוער בכדורסל של הפועל תל אביב, ושאף ללכת בעקבות אחיו לפנימיית הכפר הירוק. ילד חכם וביישן עם חיוך תמידי על פניו, יצר בדרכו הצנועה שמחת חיים בקרב כל סובביו.

ליבנת

אמא, רעייה, חברה, ושותפה לחלומותיהם של רבות ורבים מקצוות הארץ והעולם, ניחנה ביכולתה האינטואיטיבית לחוש את צרכי הסובבים אותה ולנקוט ביצירתיות יתרה עבור עשיית טוב.

עד לפני 9 שנים עבדה בעבודת חלומותיה בחברת "אינטל" כמעצבת גרפית, ובעקבות מבצע צוק איתן בו נאלצו לעזוב את ביתם בכפר עזה ולהעתיקו לעפולה, לקחה על עצמה את הטיפול בכל הנוגע למערכות החינוך בגיל הרך של הקהילה, מאחר וילדיה לא יצאו למסגרת מעל לחודש ימים. בתפקידה החדש, נחשפה לעוצמות ולשחרור המצוקה והטראומה באמצעות יצירה ומלאכה הקיימים בתוך תוכם של ילדים. הם היו בונים בשולחנות נגרות טילים וטנקים, וביטאו באמצעות בוץ רגשות כמו פחד, מצוקה וחרדה.

 

עם החזרה לשגרה בסיום המבצע, ניצבה ליבנת בפני אתגרים רבים בהם התמודדות עם התקפי חרדה. עם תמיכתה החזקה של המשפחה והקהילה נמנעה מלעצור, והובילה לידי פעולה את חלומה - בניית בית אשר יעניק לילדות וילדים שעת מלאכה באמצע יום לימודים, ויתבסס על מיומנויות קדומות ופשוטות כמו: תפירה, רקמה, קדרות ונגרות- "ביתמלאכה".

"ביתמלאכה" של ליבנת הפך עם השנים למרחב נשימה דרך ידיים עובדות, באזורים בהם שגרת החירום מלווה את אורח החיים. מפגשים שונים בין ילדים, נוער ובוגרים דרך עבודת מלאכה יצרו מרחב התנסות הנותן עוגן ומפלט לביטוי העצמי לכל אדם החפץ בו.

Created by: Ariela Alosh

אתר זה הוקם לזכרם של משפחת קוץ ז"ל היקרים בליבנו, על מנת שנוכל להמשיך

לפעול ולהנציח את הרוח הטובה שהביאו איתם לעולם.

bottom of page